Ez az első gitárlele teszt az ukulele.hu-n, úgyhogy nem is tudom, hol kezdjem. Talán egy őszinte vallomás elfér az elején: nem tudok gitározni, vagyis néhány dolgot le tudok rajta fogni, el tudok játszani, de egyelőre inkább a négyhúrosokat (ukulele, basszusgitár) preferálom. Mivel azonban nagyon hajtott a kíváncsiság, mit is tudhat egy ilyen kicsit gitár (hehe), ezért mindenképpen szerettem volna egyet kipróbálni.
Az első szembeötlő különbség egy ukulele és egy gitárlele között természetesen a méret pláne, ha ukuleléből a szopránhoz vagyunk szokva. A gitárlele ugyanis kb. akkora, mint egy bariton ukulele, és a nyaka és jóval szélesebb, hiszen a hat húrnak el kell férnie.
A négy húrhoz képest a hat hirtelen zavarbaejtően sok lehet annak, aki eddig világéletében csak ukulelét fogott a kezében. Aki viszont tud gitározni, pillanatok alatt fog tudni gitárlelézni is, hiszen a húrok közötti hangközök ugyanakkorák mint a gitár esetében, vagyis az akkordokat ugyanúgy kell lefogni. A gitár és a gitárlele közötti különbség - a hangszer méretén kívül - abból adódik, hogy a gitárlelét ADGCEA-ra hangoljuk, míg a gitár standard hangolása EADGHE. Vagyis a gitárlelén játszott akkordok olyanok, mintha a gitár akkordjait egy tiszta kvárttal feljebb vittük volna, azaz olyan, mintha egy 5. bundon capózott gitáron játszanánk. Az ukuleléseknek pedig onnan lehet nagyon ismerős a gitárlele, hogy az első négy húrjának a hangolása megegyezik a mély G-húrral szerelt ukulele hangolásával (GCEA). Csakhogy hozzá van még téve két további, mély húr, egy D és egy A.
Ha valaki új kihívásokat keres az ukulele helyett mellett, akkor szaporítsa a gyűjteményét egy gitárlelével, hiszen kapunk egy helytakarékos kis gitárt, amelyen akár gitár-előtanulmányainkat is folytathatjuk. Az első négy húron játszva tudunk lefogni ukuleleakkordokat, és meg kell tanulni hozzáfogni a kettő mély húron az akkord további hangjait.
Sok-sok új akkordfogást tanulhatunk meg tehát, cserébe viszont teltebben fognak dorombolni az akkordok a két mély húr miatt. Nézzük és hallgassuk meg tehát a Baton Rouge V2-G Sun gitárleléjét, hogyan boldogultam vele.
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/baton-rouge-v2g-sun-gitarlele