Ez egy nagyon érdekes kérdés, és megválaszolása nem köthető kizárólag az ukuleléhez. Szerintem az ember(iség) legcsodálatosabb alkotásai közé tartoznak a hangszerek, amelyek az énekhangot kiegészítik, kísérik, kordában tartott megszólaltatásuk (azaz a hangszerjáték) bármilyen nemzetiségű, nyelvű, kultúrájú embereket képes összekötni, hiszen a zene egy olyan közös nyelv (bocs ezért a közhelyért...), amelyet bárhol értenek a világon. A zenét "csinálni" és hallgatni is az emberi mivoltunk alapvető eleme...
Visszakanyarodva az ukuleléhez... Ahogy az első bejegyzésben is olvasható, egy egyszerű négyhúros hangszerről van szó, és meggyőződésem, hogy azon hangszerek egyike, amelyekkel különösebb zenei előképzettséggel nem rendelkező ember is hamar sikerélményhez jut. Ezt azért tartom fontosnak leszögezni, mert sokan azért hagyják abba (vagy el sem kezdik) a zenetanulást, mert túl fáradságosnak (bonyolultnak) tartják, és esetleg a kezdeti nehézségek, bukdácsolások miatt azt hiszik, nincs tehetségük hozzá (ez eleve hibás kiindulás!), és inkább abbahagyják. Természetesen minden tanulási folyamat nehéz, nincs az az ember, aki először leülve pl. a zongorához akár egy egyszerűbb darabot is "fogyasztható" (azaz hallgatható) módon el tud játszani. Nyilvánvalóan ráfordított időtől, munkától is függ az, hogy ki milyen hangszeren mennyi idő alatt tanul meg úgy játszani, hogy az saját maga és mások számára is élvezhető legyen.
Sokan azt mondják, hogy a tehetség eleve meghatározó tényező, és determinálja az ember "ukulelézési képességeit", de szerintem ez nem teljesen így van. Én azokkal értek egyet, akik szerint lehet, hogy valamennyit talán számít a tehetség (10%-ot legfeljebb), de a tudást - ukulelejátékot - kitartó és szorgalmas gyakorlással lehet fejleszteni. Az ukuleléről bátran állíthatom, hogy olyan hangszer, amelynél hamar érkezhet a sikerélmény: ha valaki naponta legalább 15-20 percet gyakorol (vagy többet, ha van rá ideje), akkor már egy-két hónap elteltével el tud jutni olyan szintre, hogy elkezdi élvezni, hogy el tud játszani rajta néhány dallamot, és a fontosabb akkordokat (legalább fejben) biztosan tudja.
Tehát mindenkit bátorítok arra, hogy - a korától függetlenül - bátran vágjon bele a zenetanulásba! Nem ördöngősség! És ha ukulelézni szeretne megtanulni, kövesse ezt a blogot!
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/miert-erdemes-megtanulni-ukulelezni