Knockin' On Heaven's Door - pengessünk együtt! - Ukulele Magyarország
KOSÁR MEGNYITÁSA
KERESÉS
KÖZÖSSÉGI OLDALAK
Ukulele Magyarország
Magyar Ukulele Klub
Ukulele Hungary csatorna
Instagram
Twitter


Nagy örömömre szolgál, hogy már két közös produkcióban is együtt zenélhettünk (még ha virtuálisan is): tavaly decemberben az  "Ó, gyönyörű szépkezdetű dalt játszottuk el, az idei ukulele napra pedig egy Brahms-feldolgozással készültünk.  Sokan kérdeztétek, mikor lesz a következő. Hát itt van, és elárulom nektek, hogy miközben a Brahms-feldolgozás videóját szerkesztettem, akkor találtam ki, hogy ez a Bob Dylan-dal lenne a következő, amelyet feldolgozunk.

Ezúttal könnyebb dolgotok lesz, mert tudjátok, mit játszunk (nem úgy, mint a Brahms-nál), viszont nehezebb is, mert hosszabb felvételeket kell készítenetek, és éneklést is várok. Attól kérek ukulelés-énekes felvételt, aki magabiztosan tud az ukulelekíséretéhez énekelni, és tisztán is énekel. Aki erre nem vállalkozik, küldjön akkordozós videót, természetesen az is szuperjól felhasználható lesz!

A következő akkordok szerepelnek a dalban:

A videóban részletesen elmagyarázom, mit hogyan kell játszani, ritmizálni, de a könnyebb átláthatóság érdekében ide is leírom. 2/4-ben játsszuk a dalt. A versszakok és a refrének akkordmenete azonos, és egy versszak (illetve refrén) négy sorból áll:

1. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

2. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

3. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

4. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

Láthatjátok, hogy a sorok között annyi a különbség, hogy Am7-ből vagy C-dúrból játszunk 2 ütemet a sorok végén (azaz összesen négy negyedet), de a sorok eleje mindig egy ütemnyi G, majd D.

Ezt a négy sort kell négyszer ismételni, vagyis összesen 16 sort játszunk!

A ritmusképlet a következő, és a pengetés irányát is berajzoltam, hátha segít valakinek. A ritmizálást a videóban részletesen elmagyarázom.

Ha a fenti akkordokat a dalszöveggel egybegyúrjuk, akkor ezt kapjuk, tehát ezt kellene eljátszani, elénekelni (a dalszöveget az akkordokkal rátettem a videóra is). És igen, nem tévedés, refrénnel kezdünk (majd az elkészült műben kiderül, miért ).

ELSŐ KÖR
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]

MÁSODIK KÖR (ének nélkül, csak akkordok)
| [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

HARMADIK KÖR
[G]Mama, [D]put my guns in the [Am7]ground [Am7]
[G]I can't [D]shoot them any[C]more. [C]
[G]That long black [D]cloud is comin' [Am7]down [Am7]
[G]I feel like I'm [D]knockin' on heaven's [C]door. [C]

NEGYEDIK KÖR
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door

A legvégén az utolsó "door" után nem véletlenül nincs ott a szokásos C-dúr, ugyanis a door előtti C-dúrt egyszer pengetjük le, és azzal vége a hangszeres kíséretnek. FONTOS: az utolsó C-t hagyjátok csak kicsengeni, és várjatok kb. 10 mp-et a videó leállításával, ne nyúljatok rögtön a leállítás gomb felé.

A következő videóban a fentieket elmagyarázom, illetve kétszer egymás után is feljátszottam a fenti 4 kört. Tőletek persze csak egyszeri eljátszást kérek, csak azért van kétszer a videón egymás után, hogyha több felvételt szeretnétek készíteni, ne kelljen tekergetni a videót.

Ha 7:20-hoz tekertek, ott következik az "együttpengetős" rész, de legalább egyszer nézzétek végig türelmesen a videót , hogy minden szükséges infótok meglegyen a használható videó elkészítéséhez!!!

Végül összefoglalom a videó elkészítésével, beküldésével kapcsolatos legfontosabb dolgokat. A "hivatalos" része az, hogy aki beküldi nekem a videót, hozzájárul a videójának az általam történő feldolgozásához és közzétételéhez időbeli korlátozás nélkül. A tudnivalók tehát:

  • Négy kört (vagyis 4*16 ütemet) kell eljátszani. Az első körben refrén, aztán csak kíséret, majd második versszak és a negyedik körben még egy refrén.
  • "Arcképes és ukulelés", szemből rögzített videót kérnék, látsszon tehát az arcotok és a hangszer is játék közben. Ennek szerkesztés szempontjából van jelentősége: nem nézne ki jól, ha valakinél csak arc, valakinél csak hangszer látszana stb.
  • Ha lehet, a külső zajokat zárjátok ki és jól megvilágított helyen készüljön a felvétel.
  • Ne hallatsszon az én videóm, ezt szerkesztéskor képtelenség lenne kiszűrni a háttérből.
  • Vízszintes videót rögzítsetek, ha lehet, HD-felbontásban. Nem megfelelő képarányú videó beillesztését nem tudom garantálni, mert nagyon időigényes az elhelyezése, átméretezése.
  • A felvételt ne állítsátok le a negyedik kör végén azonnal, kb. 10 mp-et várjatok, mielőtt leállítanátok (vagy nekikezdenétek a bemutatkozásnak, ld. lejjebb).

Kérem, hogy ne Facebookon küldjétek el, mert az sokat ront a felvétel minőségén. Eredetiben kérném tehát a megosztást pl. Google Drive-on, Wetransferen, Mammutmailen, Toldacuccoton stb. keresztül, címzettként pedig info@ukulele.hu címet adjátok meg. Ha esetleg gmailes címre lenne szükség a megosztáshoz, akkor az ukuleleblog@gmail.com címre tudtok küldeni anyagot. Ha bármilyen kérdésetek van a felvétel előtt vagy a küldéssel kapcsolatban, ugyanezen a címen jelezzétek, vagy kommenteljetek a bejegyzés alá!

Határidő: 2021. március 15. (hétfő) 22:00 óra. Eddig várom tehát a felvételeiteket. Ezt követi a szerkesztés néhány órája (napja), amelynek a tényleges hossza persze attól függ, hogy hány videó érkezik (remélem, minél több). A Brahms videót rögtön a határidő lejárta utáni percben elkezdtem szerkeszteni , ez várhatóan most is így lesz, ezért kérem, hogy ne késsetek a videóval.

Aki még nem küldött videót a korábbi együtt pengetős projektekben, kérném, hogy akár e-mailben, akár a videó végén néhány szóban mutatkozzon be, és mondja el, mióta játszik. Ezek nem fognak az összeállított produkcióban szerepelni, ezeket megtartom magamnak . Örülnék, ha legalább ennyire megismernélek Benneteket, akik majd a videón szerepeltek. Jó gyakorlást, sok sikert! Várom a videóitokat! Köszönöm .

Blogcímkék: pengessünk együtt

Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:

https://ukulele.hu/blog/knockin-on-heavens-door-pengessunk-egyutt

Ajánlott blogbejegyzések

Gáll Tamás 2011-02-20
A 67-es út című Republic-dallal (amely az előző szavazáson dobogós lett) három új akkordot tanulunk meg, a G-dúrt pedig "ismételjük", mert azt a Let It Be-nél már memorizáltunk. A három új akkord: D-dúr, A-dúr és a H-moll. Fontos: ha az akkordnál...

Gáll Tamás 2020-10-19
Idén kevesebb idő jutott a daltanulós bejegyzésekre, de most igyekszem bepótolni a lemaradást. Olyannyira, hogy a Magyar Ukulele Blog fennállása óta az egyik legkomolyabb és leghosszabb videót készítettem el a címbeli zongoradarab ukulelés feldolgozása kapcsán. Akinek...

Gáll Tamás 2012-12-30
A Magyar Ukulele Blog pontosan ma ünnepli a második születésnapját. A blog indításakor nem is sejtettem, hogy ilyen sok olvasónak hozom meg a kedvét a zenetanuláshoz, ukulelézéshez. Szeretném megköszönni azt a sok kedves érdeklődő levelet, beszámolót, amit az ukulelevásárlással...

Gáll Tamás 2025-02-20
Irtózatos hidegre ébredtünk 2025. február 15-én . Féltettem is a hangszereimet és a tanfolyamra vitt egyéb dolgokat, de szerencsére nem ártott meg nekik a zimankó. A tanfolyam helyszínére érve gyorsan be is pakoltam mindent a fűtött terembe, és vártam a résztvevők...

Gáll Tamás 2022-04-02
Mondhatnám, hogy eső után köpönyeg, hiszen néhány hete volt március 15. (amelyik napon egyébként a harmadik gyermekem megszületett  ), és csak most teszek ki blogbejegyzést erről a dalról, amely egyben Nemzeti is . "Az úgy volt", hogy néhány nappal március 15....

Gáll Tamás 2020-10-19
Idén kevesebb idő jutott a daltanulós bejegyzésekre, de most igyekszem bepótolni a lemaradást. Olyannyira, hogy a Magyar Ukulele Blog fennállása óta az egyik legkomolyabb és leghosszabb videót készítettem el a címbeli zongoradarab ukulelés feldolgozása kapcsán. Akinek...

Gáll Tamás 2011-02-06
Kezdjük az akkordtanulást a Let It Be című dallal! Mi az az akkord? A legrövidebb válasz: ha legalább három hang szólal meg egyszerre. Az ukulelén négy húr van, tehát egyidőben legfeljebb négy hangot tudunk megszólaltatni. (Míg zongorán pl. akár 10-12-t is, ha...

Gáll Tamás 2019-07-30
Az E-dúr nehézségei után egy pici lazítás következik, az A-dúrt tanuljuk meg. Ha nehézségi sorrendez nézzük, az A-dúrnak valójában meg kellett volna előznie az E-dúrt, de most már mindegy, ez lett a sorrend . Aki le tudja fogni az F-dúrt és az A-mollt,...

Gáll Tamás 2016-08-03
A blog eddig talán leginkább hanyagolt ukulelekategóriája a bariton ukulele volt. Ez a hiánypótló bejegyzés azért is készülhet most el, mert nemrég volt a sokadik születésnapom (egy ideje nem számolom), amelyen a családom egy csodálatos, egyedi készítésű...