Knockin' On Heaven's Door - pengessünk együtt! - Ukulele Magyarország
KOSÁR MEGNYITÁSA
KERESÉS
KÖZÖSSÉGI OLDALAK
Ukulele Magyarország
Magyar Ukulele Klub
Ukulele Hungary csatorna
Instagram
Twitter


Nagy örömömre szolgál, hogy már két közös produkcióban is együtt zenélhettünk (még ha virtuálisan is): tavaly decemberben az  "Ó, gyönyörű szépkezdetű dalt játszottuk el, az idei ukulele napra pedig egy Brahms-feldolgozással készültünk.  Sokan kérdeztétek, mikor lesz a következő. Hát itt van, és elárulom nektek, hogy miközben a Brahms-feldolgozás videóját szerkesztettem, akkor találtam ki, hogy ez a Bob Dylan-dal lenne a következő, amelyet feldolgozunk.

Ezúttal könnyebb dolgotok lesz, mert tudjátok, mit játszunk (nem úgy, mint a Brahms-nál), viszont nehezebb is, mert hosszabb felvételeket kell készítenetek, és éneklést is várok. Attól kérek ukulelés-énekes felvételt, aki magabiztosan tud az ukulelekíséretéhez énekelni, és tisztán is énekel. Aki erre nem vállalkozik, küldjön akkordozós videót, természetesen az is szuperjól felhasználható lesz!

A következő akkordok szerepelnek a dalban:

A videóban részletesen elmagyarázom, mit hogyan kell játszani, ritmizálni, de a könnyebb átláthatóság érdekében ide is leírom. 2/4-ben játsszuk a dalt. A versszakok és a refrének akkordmenete azonos, és egy versszak (illetve refrén) négy sorból áll:

1. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

2. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

3. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

4. | [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

Láthatjátok, hogy a sorok között annyi a különbség, hogy Am7-ből vagy C-dúrból játszunk 2 ütemet a sorok végén (azaz összesen négy negyedet), de a sorok eleje mindig egy ütemnyi G, majd D.

Ezt a négy sort kell négyszer ismételni, vagyis összesen 16 sort játszunk!

A ritmusképlet a következő, és a pengetés irányát is berajzoltam, hátha segít valakinek. A ritmizálást a videóban részletesen elmagyarázom.

Ha a fenti akkordokat a dalszöveggel egybegyúrjuk, akkor ezt kapjuk, tehát ezt kellene eljátszani, elénekelni (a dalszöveget az akkordokkal rátettem a videóra is). És igen, nem tévedés, refrénnel kezdünk (majd az elkészült műben kiderül, miért ).

ELSŐ KÖR
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]

MÁSODIK KÖR (ének nélkül, csak akkordok)
| [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [Am7]  [Am7] |

| [G]  [G] | [D]  [D]  | [C]    [C]   |

HARMADIK KÖR
[G]Mama, [D]put my guns in the [Am7]ground [Am7]
[G]I can't [D]shoot them any[C]more. [C]
[G]That long black [D]cloud is comin' [Am7]down [Am7]
[G]I feel like I'm [D]knockin' on heaven's [C]door. [C]

NEGYEDIK KÖR
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door [C]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [Am7]door [Am7]
[G]Knock, knock, [D]knockin' on heaven's [C]door

A legvégén az utolsó "door" után nem véletlenül nincs ott a szokásos C-dúr, ugyanis a door előtti C-dúrt egyszer pengetjük le, és azzal vége a hangszeres kíséretnek. FONTOS: az utolsó C-t hagyjátok csak kicsengeni, és várjatok kb. 10 mp-et a videó leállításával, ne nyúljatok rögtön a leállítás gomb felé.

A következő videóban a fentieket elmagyarázom, illetve kétszer egymás után is feljátszottam a fenti 4 kört. Tőletek persze csak egyszeri eljátszást kérek, csak azért van kétszer a videón egymás után, hogyha több felvételt szeretnétek készíteni, ne kelljen tekergetni a videót.

Ha 7:20-hoz tekertek, ott következik az "együttpengetős" rész, de legalább egyszer nézzétek végig türelmesen a videót , hogy minden szükséges infótok meglegyen a használható videó elkészítéséhez!!!

Végül összefoglalom a videó elkészítésével, beküldésével kapcsolatos legfontosabb dolgokat. A "hivatalos" része az, hogy aki beküldi nekem a videót, hozzájárul a videójának az általam történő feldolgozásához és közzétételéhez időbeli korlátozás nélkül. A tudnivalók tehát:

  • Négy kört (vagyis 4*16 ütemet) kell eljátszani. Az első körben refrén, aztán csak kíséret, majd második versszak és a negyedik körben még egy refrén.
  • "Arcképes és ukulelés", szemből rögzített videót kérnék, látsszon tehát az arcotok és a hangszer is játék közben. Ennek szerkesztés szempontjából van jelentősége: nem nézne ki jól, ha valakinél csak arc, valakinél csak hangszer látszana stb.
  • Ha lehet, a külső zajokat zárjátok ki és jól megvilágított helyen készüljön a felvétel.
  • Ne hallatsszon az én videóm, ezt szerkesztéskor képtelenség lenne kiszűrni a háttérből.
  • Vízszintes videót rögzítsetek, ha lehet, HD-felbontásban. Nem megfelelő képarányú videó beillesztését nem tudom garantálni, mert nagyon időigényes az elhelyezése, átméretezése.
  • A felvételt ne állítsátok le a negyedik kör végén azonnal, kb. 10 mp-et várjatok, mielőtt leállítanátok (vagy nekikezdenétek a bemutatkozásnak, ld. lejjebb).

Kérem, hogy ne Facebookon küldjétek el, mert az sokat ront a felvétel minőségén. Eredetiben kérném tehát a megosztást pl. Google Drive-on, Wetransferen, Mammutmailen, Toldacuccoton stb. keresztül, címzettként pedig info@ukulele.hu címet adjátok meg. Ha esetleg gmailes címre lenne szükség a megosztáshoz, akkor az ukuleleblog@gmail.com címre tudtok küldeni anyagot. Ha bármilyen kérdésetek van a felvétel előtt vagy a küldéssel kapcsolatban, ugyanezen a címen jelezzétek, vagy kommenteljetek a bejegyzés alá!

Határidő: 2021. március 15. (hétfő) 22:00 óra. Eddig várom tehát a felvételeiteket. Ezt követi a szerkesztés néhány órája (napja), amelynek a tényleges hossza persze attól függ, hogy hány videó érkezik (remélem, minél több). A Brahms videót rögtön a határidő lejárta utáni percben elkezdtem szerkeszteni , ez várhatóan most is így lesz, ezért kérem, hogy ne késsetek a videóval.

Aki még nem küldött videót a korábbi együtt pengetős projektekben, kérném, hogy akár e-mailben, akár a videó végén néhány szóban mutatkozzon be, és mondja el, mióta játszik. Ezek nem fognak az összeállított produkcióban szerepelni, ezeket megtartom magamnak . Örülnék, ha legalább ennyire megismernélek Benneteket, akik majd a videón szerepeltek. Jó gyakorlást, sok sikert! Várom a videóitokat! Köszönöm .

Blogcímkék: pengessünk együtt

Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:

https://ukulele.hu/blog/knockin-on-heavens-door-pengessunk-egyutt

Ajánlott blogbejegyzések

Gáll Tamás 2019-12-30
Ma kilencéves a blog! Hú, kilenc évvel ezelőtt nem gondoltam volna, hogy mi minden ki fog nőni abból a kósza gondolatból, hogy elindítsam a Magyar Ukulele Blogot . Az elmúlt kettő év volt talán a legmozgalmasabb: rengeteg hangszertesztet láthattatok, hallhattatok. Idén a Retró Rádióban...

Gáll Tamás 2021-11-25
Életem első fingerstyle-feldolgozásai közé tartozott a Csendes éj, amit tíz évvel ezelőtt ilyenkor szorgalmasan gyakorolgattam, hogy aztán 2011. december 11-én kitegyem róla a blogbejegyzést. Emlékszem, mennyire megszenvedtem vele, hogy kitaláljam az akkordok és a dallam illesztését,...

Gáll Tamás 2018-09-01
Ki ne emlékezne a kilencvenes évek elejéről a Lambadára? Boldog-boldogtalan riszált erre a jó kis dalra, ami a mai "korszakos slágerektől" abban különbözik, hogy az még zene volt, nem úgy, mint a mai, zenének nehezen nevezhető kreálmányok (ld. gengnemsztájl és...

Gáll Tamás 2021-02-10
A ritmizálást nem lehet eleget gyakorolni, és szinte nap mint nap lehet újabb és újabb ritmusképleteket, technikákat felfedezni az interneten, amelyek ezzel a témával foglalkoznak. Aki esetleg szeretné megnézni a Ritmizálás 1. blogbejegyzést és videót, ide kattintva...

Gáll Tamás 2022-10-12
Kedves (Leendő) Ukulelések! Változatlanul sokan érdeklődtök az ukuleletanfolyamok iránt, és ennek őszintén örülök. A 2022. év utolsó tanfolyamait hirdetem meg, és szeretettel várom a jelentkezéseiteket! Az idei ukuleletanfolyamokhoz képest annyi a változás,...

Gáll Tamás 2015-06-18
Ha van fogas kérdés, talán van körmös is . És most nem a körmös osztásáról lesz szó . Az elmúlt években érkezett néhány e-mail a "körömviselettel" kapcsolatosan, gondoltam, szentelek ennek egy rövid bejegyzést. Érdekes, "mindkét...

Gáll Tamás 2019-08-10
A júniusi ukuleletalálkozó után sokan levélben érdeklődtetek arról, hogy mikor lesz a következő. Volt, aki azért, mert nem tudott jönni, és többen azért, mert megírtátok, hogy jól éreztétek magatokat, és várjátok a következőt....

Gáll Tamás 2024-06-21
Kedves (Leendő) Ukulelések! Előzetes terveimmel ellentétben sajnos májusra nem tudtam tanfolyamot szerveznem, viszont az őszi tanfolyamok időpontjai máris megvannak: Ukuleletanfolyam I. - 2024. szeptember 8. (vasárnap) 9-16 óráig JELENTKEZÉS   Ukuleletanfolyam II. - 2024. szeptember 15. (vasárnap)...

Gáll Tamás 2016-08-26
Egy korábbi bejegyzésemben (Kincs, ami nincs) áradoztam már arról, gyerekként mennyire magával ragadtak a Bud Spencer és Terence Hill filmjei. Nemrég jöttem rá, hogy a filmekben a direkt poénok mellett rengeteg finom abszurditás van, ami vagy feltűnik a nézőknek vagy nem. Én...