A Magyar Ukulele Klub Facebook-csoportban megakadt a szemem egy nagyon érdekes képsorozaton, amely egy Mahalo szoprán ukulelének a "villanyosítását" dokumentálta. Megkértem a bejegyzés készítőjét, Csongrádi Bélát, hogyha van kedve, írja le a szerelés menetét, melyet szívesen kitennék az ukulele.hu-ra . Néhány nap múlva - legnagyobb örömömre - megérkezett Béla írása, íme:
"Hogy miért is vágtam bele... (az oldalába)? Van egy gitáros - lábdobos - szájharmonikás blues-műsorom, ami jó kis akusztikus Fender erősítőn szól. Gondoltam, bevonnám a műsorba az ukut is (amit eddig alig használtam) mondjuk pár reggievel megspékelve azt. Tudom, hogy lehet elektroakusztikusat is kapni, de nem akartam már újabbat venni, meg izgatott is a feladat.
Először a hangszerdiszkonttból vettem egy Joyo tipusú elektronikát, de szélesnek bizonyult, és visszaküldtem. A neten találtam ezt az UK 200-ast. Azért mertem megvenni, mert részletes leírás (szerelés, szerszámigény) volt a beépítéséről, ami nem volt elmondható a hangszerdiszkontos motyóról.
Még nem csináltam eddig ilyet. Az Ebay-en rendeltem, benne volt minden a csomagban. Az elektronika nem burkolt (!) ezért beépítés közben kicsit megnyomorgathattam a nyákokat, vagy szállítás közben sérült. Már elkezdtem a fúrás-faragást mikor eszembe jutott, hogy kipróbálom… és nem szólalt meg . Tudni kell, hogy automatikus a bekapcsolása, ha bedugjuk a jackdugót ezt egy kis led jelzi is. Elvittem egy barátomhoz, felfrissített egy-két forrasztást rajta és működött .
Az első kérdés persze az volt, hogy mit hová tegyek a kis karcsú testén ennek a szépségnek. A potméterek elektronikáját (egy pár van egy nyákon hangszínnek és még egy külön a hangerő) a test felső kis ívére szántam egy sorba. A meglepetés akkor ért, amikor rádöbbentem, hogy a rádiusz miatt a testen belül az elektronika egymásba ér. Gond van... , látszik az egyik fotón is... De akkor már ott volt a lyuk. Csak az lehetett a megoldás, hogy kissé oválisra alakítottam a furatokat és így ferdén tudtam betenni az egyik nyákot. Szerencsére a takaróperemek miatt elég jól eltűnik ez a hiba. Az elemeket is tartó jack-foglalatot nem lett volna szabad a tengelybe tenni (hanem mondjuk lejjebb 5 cm-el), mert így átvágtam a tőkét, oda nem néztem bele, egyszerűen nem gondoltam, hogy van ott merevítés. De szerencsére nem lett baj, tartja a hangolást. A pickup beépítése megemeli a húrlábat, így az átmérőjének megfelelő magasságot le kell csiszolni belőle. Olvastam, hogy valaki műgyantával be is önti, de én nem tettem, hátha így érzékenyebb. Most úgy hallom, van magas és mély hang is (már amennyire egy kis ukunak lehet.)
A rajzocskák nagyon hasznosak, amit adnak a cuccal, amely 3.200,- Ft-ba került. A védelem miatt maszkolószalagot ragasztottam a testre majd a rajzokat. A többi látszik a képeken. A satuba (!) bőrök közé fogtam be. Kb. 3 órát vett igénybe a szerelés.
Azért legyen már itt egy nóta is tőlem, csak hangosítsátok fel, mert akkor még nem volt benne pickup! Ezzel várjuk a jó időt!
Zenéljetek, mert az jó!
Csongrádi Béla"
Nagyon szépen köszönöm Béla írását és a részletes képdokumentációt is!
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/mahalo-electrik-hazilag