Tudom, az eredeti címben nincs vessző, de én kitettem, bocs. Kell. A magyar blokkot a Republic együttes népszerű dalával folytatjuk, amely az 1995-ös, Tüzet viszek című albumon jelent meg.
Ennek a számnak az akkordjai igazán nem nehezek, "alapakkordokból" áll a dal. Ha gonosz szeretnék lenni, fogalmazhatnék úgy is, hogy a dalszerzők nem bízták a véletlenre, és a jól bevált C-G-Am-F akkordmenetre építették a versszakot, amely - bámily' meglepő - totálisan megegyezik például a Let It Be versszakainak akkordmenetével. Egyszerű mint a satu, mégis milyen slágereket ki lehet hozni ebből a négy akkordból, nem? Persze ezer más dolog is számít (dallam, tempó, hangszerelés stb.), de ezt a négy akkordot nem árt megjegyezni, millió népszerű dalban csépelik . Egy E-dúr azért még színesíti a számot, tehát összesen öt akkordot kell tudnuk, hogy elszálljon a kismadár. Könnyen memorizálható az egész!
Amibe viszont először bele fogunk bolondulni, az a pengetés . Parancsolni kell az agyunknak, hogy ne EGY-két-HÁ'-négyre, hanem egy-KÉT-há'-NÉGY-re mozgassa a kezünket, ennek megfelelően a lentről fölfelé pengetés lesz a legcélszerűbb. Pár perc garantált bénázáson mindenki át fog esni, én is szénné röhögtem magam, amikor életemben először próbáltam, de hamar meg lehet szokni.
Hogyan is kell tehát pengetni? Azt találtam ki, hogy egy hasonlattal tudnám legjobban elmagyarázni. Képzeljük azt, hogy az uksi hanglyuka egy forró serpenyő, és nem tudjuk, hogy eléggé felforrósodott-e, ezért rátesszük a kezünket "egy"-re (nem pengetünk!). És észlelvén, hogy már bazimeleg, "KÉT"-re felkapjuk a kezünket úgy, hogy lentről fölfelé a mutatóujjunkkal végigpengetjük a húrokat. Szintén: forró-e vizsgálás "há'"-ra pengetés nélkül... há' ez má' forró, "NÉGY" - fölfelémutatóujjalpengetés! Először tuti káosz, utána meg ász fíling, hogy már megy ez is:
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/republic-szallj-el-kismadar