Örök kérdés ukulelések között, hogy vajon szabad-e/lehet-e/kell-e/érdemes-e/stb. pántot - más néven hevedert - erősíteni az ukulelére. Erre a kérdésre talán nem létezik jó válasz, ami nem is baj: mindenki el tudja dönteni, hogyan szeretné tartani az ukuleléjét. A világ első ukuleléin nem volt hevedertartó gomb, és ez nagyon sokáig így is maradt. Bár nincsenek pontos információim arról, hogy mikortól kezdtek el a gyártók hevedertartóval felszerelt ukuleléket készíteni, de ez talán még 2010. körül sem volt jellemző. Ha minden igaz, bizonyos gyártók csak az utóbbi néhány évben kezdték el úgy szállítani az ukuleléiket, hogy eleve szereltek rájuk egy vagy kettő hevedertartót.
Vannak persze gyártók, amelyek ragaszkodnak a hagyományokhoz, és hevedertartó gomb nélkül szállítják az uksikat, így aki ilyen hangszer beszerzése mellett dönt, de szeretne rá pántot, annak valamilyen alternatív megoldást kell keresnie: pl. spéci, hanglyukba kapaszkodó pántot vesz, vagy egy ügyes kezű hangszerésszel hevertartó(ka)t szereltet fel. Nekem ebből a szempontból - mondhatni - komoly tapasztalatom van, mert vagy 5-6 évig kizárólag pánt nélküli ukulelén játszottam, aztán lett olyan ukulelém, amelyikre utólag szereltettem fel egy hevedertartót, és van olyan uksim is, amelyiken gyárilag van kettő (azt hiszem, ezzel nagyjából ki is merítettem a variációkat ).
A pántkérdésről egyébként oldalakat lehetne írni, de megpróbálom röviden összefoglalni a legfontosabbakat, úgyis egy viszonylag hosszabb videó készült hozzá. Tehát: ahogy fent írtam, a világ első ukuleléin - aztán nagyon sokáig - nem volt heveder, így kijelenthető, hogy a hagyományos ukuleletartásnak sem segédeszköze a pánt. Ezért a tanítványaimat is szoktam biztatni, hogy tanulják meg az ukulele pánt nélküli tartását, kísérletezzenek vele, rá fognak érezni. Ez is egy izgalmas felfedezés az ukuleletanulmányaink kezdetén, és egy-két hét gyakorlás után remélhetőleg már olyan természetességgel öleljük át a hangszerünket, hogy az nem esik ki a kezünkből.
A helyes ukuleletartásnak az a célja, hogy az akkordot fogó kéz szabadon mozogjon, és azzal ne tartsuk az ukulele nyakát, mert akadályozza a kezünket az akkordok váltásakor. A pánt erre ad megoldást, hiszen a vállunkon átvetett hevederen lógó ukulele nem fog leesni, így mindkét kezünk abszolút szabad lehet. Persze a pengető kézzel mindenképpen kell valamennyire szorítani az uksi testét, hogy ne lifegjen ide-oda, de az akkordot fogó kéz tényleg szabadon mozoghat. A lényeg tehát az, hogy pánttal bármilyen testhelyzetben - ülve, állva, fekve - kényelmesen lehet ukulelézni. Pánt nélkül viszont elsősorban ülve célszerű játszani, hiszen így tudjuk az ukulelét magunkhoz ölelve biztosítani az akkordot fogó kéz szabadságát.
Még kétszer ennyit tudnék írni a pántkérdésről (pl. a pánt nélkül állva játszó profikról), de nem untatlak vele Titeket. Inkább nézzétek meg a videót, amelyben igyekszem néhány további infót elmondani, megmutatni a pántokról (és még a videóban sem tudtam mindenre kitérni).
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/panttal-vagy-anelkul