Sok-sok akkordtanulós videó után elérkeztünk egy vízválasztó akkordhoz, hiszen ez az első barré akkord, amit megtanulunk. A barré akkord azt jelenti, hogy az egyik ujjunkkal (leginkább a mutatóujjal) lefogjuk mind a négy húrt (vagy kis barré esetén kettőt vagy hármat), és a többi húrt a maradék ujjainkkal - középső, gyűrűs, kis - fogjuk le. A barré akkordok nehézsége több dologban rejlik, ezekkel minddel meg kell birkóznunk: egyrészt úgy le kell tudunk fogni a négy húrt, hogy mindegyik szépen, szorosan lapuljon a bundhoz, vagyis ha lepengetjük egyesével a húrokat, azok ne zörögjenek, ne csörögjenek.
Az ujjunk nem olyan, mint egy egyenes deszka, hiszen vannak benne csontok, ízületek, izom, vagyis érezni fogjuk, hogy amikor egy ujjal lefogjuk mind a négy húrt függőlegesen, akkor hol szorosabban, hol kevésbé szorosan tudjuk fogni a húrokat. Ehhez kell némi gyakorlat, hogy úgy helyezzük a barrézó ujjunkat, hogy minden húrt megfelelően a bundhoz tudjuk nyomni. Másrészt a kéztartásunk - nagy valószínűséggel - teljesen más egy barré és egy nem barré akkord esetén, így az akkordváltás eleinte fura lesz a barré és nem barré váltás között, mert kicsit lassabban találnak majd a helyükre az ujjaink. Ahogy sokszor leírtam, ez is gyakorlás kérdése. Egy idő után a barré akkordokat is ugyanolyan természetességgel tudjuk majd lefogni, mint bármilyen más akkordot.
Harcra fel, ujjakat, izmokat előkészíteni, következzen a H-dúr (1:20-nál bakizok egyet, véletlenül H-mollt mondok, de természetesen a H-dúrról van szó):
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/akkordok-20-hdur