A pengetős hangszerek közül az egyik örök kedvencem a banjo. Jellegzetes alakja, hangja miatt más hangszerrel szinte lehetetlen összekeverni. Szóló hangszerként is kiválóan "megállja a helyét", de bluegrass, country, dixieland együttesek szinte elképzelhetetlenek banjo nélkül. Az ír népzenének is egyik meghatározó hangszere a banjo.
A neten, youtube-on olyan gazdag banjo videóanyag van, hogy nagyon nehéz kiválasztani, melyikkel lehet bemutatni a banjot, így végül két videó mellett döntöttem. Az első videó egy filmrészlet, amelyben egy gitár és egy banjo "párbajozik". A szám érdekessége, hogy kb. két és fél perces a bevezetője, ami nem is igazi bevezető, inkább a dal első részének tekinthető, amikoris a két hangszerjátékos rákészül a dal második, gyors részére. Hihetetlenül egyszerű, mégis ötletes, nagyon hangulatos:
A másik videóban a banjo szóló hangszerként tűnik fel, és egy Scott Joplin ragtime feldolgozása hangzik el (Joplin eredetileg zongorára komponálta a ragtime-jait):
Hát eddig a banjoról, és miért is banjolele a bejegyzés címe? Az 1910-es években egy bizonyos Alvin D. Keech fejéből pattant ki az ötlet, hogy a banjot keresztezni lehetne az ukulelével. Így született meg 1917-ben a banjolele, amely hasonló kerek hasat visel, mint nagytestvére, viszont az ukulelére jellemző négy húrral és rövidebb nyakkal rendelkezik:
Nagyon jópofa hangszer, ugyanúgy lehet rajta játszani, mint az ukulelén, a hangszíne szinte a megtévesztésig hasonlít a banjoéra. Persze aki banjolelén játszik, érdemes a banjohoz illő, gyorsabb dupla-tripla akkordpengetést megtanulnia az akkordozáshoz, ahogy ezen a banjolelés videón is látható, hallható:
A banjolelén történő játéknál külön nehézséget okoz a hangszer tartása, hiszen a kerek test miatt nem igazán tudja a játékos magához ölelni a hangszert, viszont ahogy kevés ukulelét, úgy kevés banjolelét gyártanak vállpánttal.
Nekem még nem volt szerencsém személyesen ehhez a hangszerhez, de remélem, a jövőben valamikor foghatok egy ilyet is .
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/banjolele