Kettő akkordsort szeretnék nektek megmutatni a következő videóban. Ezeket néhány éve "fejlesztettem", mert untam, hogy a szokásos alapakkordokat pengetem le bemelegítésképpen vagy egy új hangszer kipróbálásakor. Az akkordsorokban kettő akkordalakzatot váltogatunk, és mindegy, hogy hol - vagyis hányadik bundon - kezdjük el, és az is szabadon eldönthető, hogy lefelé vagy felfelé mászunk a kezünkkel: mindenképpen jól fog szólni. És ennek még a zeneelméleti háttere is megvan, hogy ezek az akkordok miért szólnak jól egymás után, de ezzel nem untatnálak Benneteket. Alul láthatjátok a kettő akkordsor közül az elsőben használt akkordalakzatok tabulatúráját. Ha játék közben kíváncsiak vagytok arra, hogy éppen milyen akkordot fogtok, akkor a piros pöttyel jelölt hangot kell kikeresni, mivel annak a dúrját játsszátok (amit alul is "A"-val, azaz alaphanggal jelöltem). Ha pl. az első akkordalakzatot a harmadik bundon fogjátok (vagyis a harmadik bundon van a mutatóujj), akkor az - érdekes módon - egy C-dúr lesz (igen, egy teljesen szabályos C-dúr), hiszen a piros pötty C-hangot jelöl. Ugyanígy ki lehet keresni, hogy a második alakzattal éppen milyen akkordot fogunk.
És hogy miért barrézom le a mutatóujjammal mind a négy húrt? (Merthogy elvileg nem lenne rá szükség.) Ezt a H-dúros videómban (és talán a H-mollosban is, nem tudom fejből) megmutatom, de az ukuleletanfolyamokon is részletesen kitárgyaljuk ennek a technikának az előnyeit. Nem kell egyébként sokat gondolkodni, mert az akkordsor eljátszása során is kiderül a teljes barré előnye.
A második akkordsorról ehelyütt nem ejtek szót, azzal csak a videóban ismerkedhettek meg. Fogadjátok tehát szeretettel a videót, és gyakoroljátok türelmesen és kitartóan ezeket az akkordsorokat, mert sokat erősödhetnek tőle az ujjaink, megedződik a kézfejünk, alkarunk. Sok sikert kívánok!
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/akkordsorok-bemelegiteshez