Tegnap délután izgatottam vártam Beát, Sanyit és Imit, hogy néhány órát összesen 16 húr bűvöletében töltsünk el. Csörgött a kaputelefon, és pillanatokon belül három kedves és lelkes ukulelejátékossal ültünk körben. Egy gyors hangolást követően elkezdtünk játszani, gyakorolni. Az első néhány szám alatt a kezeinket és az ukuleléinket összeszoktattuk, igyekeztünk tartani az egyenletes tempót, és elkezdtek észrevétlenül repülni a percek és szállni a dalok a levegőben, olyan jól éreztük magunkat (reméljük, a szomszédok is). Amikor eljátszottuk a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt, úgy éreztem, stúdióérett, amit csinálunk, úgyhogy erről készítettünk is egy videót (a végén a kivágott jelenetekkel ).
Sanyi, Imi és Bea (balról jobbra) ukulelén játszottak, én pedig (jobb oldalon) basszusgitárt ragadtam, hogy mély hangzással alátámasszam az ukulelék csengő, csilingelő hangját. Remélem, a népzenéhez értők nem köveznek meg emiatt a feldolgozás miatt, és talán éneklésben sem emelkedtünk Freddy Mercury fölé, mindenesetre mi nagyon jól éreztük magunkat a felvétel alatt, de az egész délután során is, hiszen rengeteg számot játszottunk el hol kisebb, de legtöbb esetben inkább nagyobb sikerrel, és ami a legfontosabb: örömmel. A fenti videót a gyakorlás legvégén vettük fel, ekkorra már kialakult közöttünk az a zenei összhang, ami a dal tökéletes befejezését eredményezte, nem beszéltük meg ugyanis, hogy befejezzük a pengetést (korábban ugyanis többször, folyamatosan ismételve - "végtelenítve" - játszottuk a dalt).
A 16 húr (két koncert és két szoprán méretű ukulele)
Szeretném megköszönni a vendégeimnek, hogy eljöttek, és bízom benne, hogy ők is legalább olyan jól érezték magukat a gyakorlás során, mint én.
Aki pedig szeretné megtanulni a dalt ukulelén játszani, íme, az akkordok:
Tavaszi szél vizet áraszt...
G D G
Tavaszi szél vizet áraszt,
G D G D
Virágom, virágom.
G Am Em
Minden madár társat választ,
Am H7 Em
Virágom, virágom.
G D G
Hát én immár kit válasszak,
G D G D
Virágom, virágom?
G Am Em
Te engemet, én tégedet,
Am H7 Em
Virágom, virágom.
A H7-nek két lefogási módját is beillesztettem, az egyikben a mutatóujjal a második bundon lefogjuk mind a négy húrt (ún. barré fogásban), és a középső ujjunkat a C-húr harmadik bundjára tesszük. A másik, ha az Em-t egyszerűen egy húrral "följebb tesszük".
Szóval ha Freddy Mercurynak ukuleléje lett volna, talán azzal adta volna elő, ehelyett Brian May kísérte gitáron nem is akárhogy!
Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:
https://ukulele.hu/blog/ha-freddy-mercurynak-ukuleleje-lett-volna