Imagine - pengessünk együtt! - Ukulele Magyarország
KOSÁR MEGNYITÁSA
KERESÉS
KÖZÖSSÉGI OLDALAK
Ukulele Magyarország
Magyar Ukulele Klub
Ukulele Hungary csatorna
Instagram
Twitter


Boldog - egészségben és ukulelézésben gazdag - új évet kívánok nektek!

Képzeljétek el, hogy együtt pengetünk . Ez persze pont nincs benne John Lennon örökzöld dalának a szövegében, viszont én azt szeretném, ha minél többen kedvet kapnátok ahhoz, hogy a következő közösen pengetős ukulelés videóban benne legyetek. Aki esetleg nem tudná, miről van szó, ajánlom neki a korábbi együttpengetős projekteket, melyeket ide kattintva nézhet meg.

Hogyan esett a választásom az Imagine-re? Nem tudom... több dalon is gondolkodtam (sőt gondolkodom hónapok óta), de végül elvetettem őket, viszont néhány napja derült égből a villámcsapásként beugrott, hogy az Imagine milyen jó lenne! Örülnék, ha a közeledő ukulele világnap alkalmából egy ilyen közös produkcióval meg tudnánk lepni a magyar (és külföldi) ukulelés közössége(ke)t. Remélem tehát, hogy minél többen csatlakoztok a felhíváshoz!

Ez most egyébként egy rendhagyó blogbejegyzés lesz, mert mindig szoktam videót készíteni, amelyben elmagyarázom, hogyan várnám tőletek a felvételeket, és ez most sem lesz másként, csak kicsit elcsúsztatva időben (vagyis - reményeim szerint - pár nap múlva lesz meg a videó). De addig is a szöveges részét elkészítem, hogy tudjatok hangolódni, gyakorolni.

FRISSÍTÉS: kész a videó, láthatjátok a dal akkordjai mellett! A dal akkordjai alatt pedig a videó készítésével kapcsolatos friss infókat írtam ki.

A dal viszonylag egyszerű akkordokból áll, és igazán egyedivé a kis sorvégi dallamfordulatok teszik. De azért, hogy a sok-sok ukulele biztosan jól szóljon együtt, azt kérem, hogy ezeket a dallamfordulatokat NE játsszátok bele, illetve a G7-est is kihagyjuk most belőle. Ezeknek a megszólaltatását máshogyan fogom megoldani (egyelőre legyen titok, hogyan).

Így tehát a következő akkordokra lesz szükségünk:

Ahogy ígértem, néhány nap múlva kiteszem a videót, amelynek a segítségével fel tudjátok majd játszani az ukulelekíséretet. Kérem, hogy mindenképpen annak a segítségével készítsetek felvételt, mert ahhoz a tempóhoz kell majd igazodni.

A pengetési minta nagyon egyszerű lesz: végig az egyenletest (vagyis "tá"-kat kell lefelé pengetni), egy-két helyen kell szünetet tartani. A szünetet [szün] jellel jelölöm. Ilyet láthattok például a Bridge-ek végén, ahol az ütemegyre eső G-dúrt kell lepengetni egyszer, után három negyeden keresztül szünet van. Az alábbi akkordsorban minden akkord egy negyednek, azaz egy lefelé pengetésnek felel meg kivéve az éneklős részeket, ott értelemszerűen addit tart egy-egy akkord (egyébként kettő negyedig), ameddig a hozzá tartozó dalszöveg tart. Ha betesztek egy 70-80-as metronómot (vagy elindítjátok az eredeti dalt), tudjátok gyakorolni. Egyébként csak ránézésre hosszú, de valójában háromféle blokk ismétlődik benne, úgyhogy a dal hossza semmiképpen se riasszon el senkit .

A videóban egymás után kétszer is benne van dal, így ha gyakorolni akarjátok, nem kell tekergetni a videót. A másodszori akkordozás alatt azokat a részeket, ahol lehet énekelni, felhangosítottam, így ott az eredeti dal (és Lennon éneklése) sokkal jobban hallatszik, így jól lehet hozzá igazodni! Az akkordokat előremondom (kb. fél ütemmel), hogy feljátszáskor ne kelljen néznetek semmit, így a fülhallgatóban ott lesz minden infó.

[Intro]

Nyilván tudjátok, hogy van egy rövid zongorás intrója a dalnak, de ezt most nem játsszuk.

[Verse 1]

[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]

[Bridge 1]

[F] [F] [Am] [Am]
[Dm] [Dm] [F] [F]
[G] [G] [G] [G]
[G] [szün] [szün] [szün]

[Verse 2]

[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]

[Bridge 2]

[F] [F] [Am] [Am]
[Dm] [Dm] [F] [F]
[G] [G] [G] [G]
[G] [szün] [szün] [szün]

[Chorus 1] ITT ÉNEKELHET, AKI SZERETNE!

[F]You may [G]say I'm a [C]dreamer [E7]
[F]But I'm [G]not the only [C]one [E7]
[F]I hope some [G]day you'll [C]join us [E7]
[F]And the [G]world will [C]be as one ITT A C-DÚRT CSAK EGYSZER KELL LEPENGETNI, aztán három negyednyi szünet következik

[Verse 3]

[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]
[C] [C] [C] [C] [F] [F] [F] [F]

[Bridge 3]

[F] [F] [Am] [Am]
[Dm] [Dm] [F] [F]
[G] [G] [G] [G]
[G] [szün] [szün] [szün]

[Chorus 2] ITT ÉNEKELHET, AKI SZERETNE!

[F]You may [G]say I'm a [C]dreamer [E7]
[F]But I'm [G]not the only [C]one [E7]
[F]I hope some [G]day you'll [C]join us [E7]
[F]And the [G]world will [C]live as one ITT A C-DÚRT CSAK EGYSZER KELL LEPENGETNI


Végül összefoglalom a videó elkészítésével, beküldésével kapcsolatos legfontosabb dolgokat. A "hivatalos" része az, hogy aki beküldi nekem a videót, hozzájárul a videójának az általam történő feldolgozásához és közzétételéhez időbeli korlátozás nélkül. A tudnivalók tehát:

  • Kétféleképpen játszhatjátok fel a videót: 1. csak akkordozva 2. ha valaki a két kórus rész éneklését vállalja, akkor az akkordozás mellett a két kórus részt énekelje fel! Értelemszerűen mindenki maga döntheti el, melyik módot választja, de kérem, hogy e kettő mód közül válasszatok, mert az ettől eltérő felvételeket nagy eséllyel nem tudom beleszerkeszteni a közös produkcióba.
  • "Arcképes és ukulelés", szemből rögzített VÍZSZINTES videót kérnék, látsszon tehát az arcotok és a hangszer is játék közben. Ennek szerkesztés szempontjából van jelentősége: nem nézne ki jól, ha valakinél csak arc, valakinél csak hangszer látszana stb.
  • Ha lehet, a külső zajokat zárjátok ki és jól megvilágított helyen készüljön a felvétel.
  • Ne hallatsszon az én videóm, ezt szerkesztéskor képtelenség lenne kiszűrni a háttérből.
  • Még egyszer kérem, hogy vízszintes videót rögzítsetek, ha lehet, legalább full HD-felbontásban. Nem megfelelő képarányú videó beillesztését nem tudom garantálni, mert nagyon időigényes az elhelyezése, átméretezése.
  • A felvételt ne állítsátok le a végén azonnal, kb. 10 mp-et várjatok, mielőtt leállítanátok (vagy nekikezdenétek a bemutatkozásnak, ld. lejjebb).

Kérem, hogy ne Facebookon küldjétek el, mert az sokat ront a felvétel minőségén. Eredetiben kérném tehát a megosztást pl. Google Drive-on, Wetransferen, Mammutmailen, Toldacuccoton stb. keresztül, címzettként pedig info@ukulele.hu címet adjátok meg. Ha esetleg gmailes címre lenne szükség a megosztáshoz, akkor az ukuleleblog@gmail.com címre tudtok küldeni anyagot. Ha bármilyen kérdésetek van a felvétel előtt vagy a küldéssel kapcsolatban, ugyanezen a címen jelezzétek, vagy kommenteljetek a bejegyzés alá!

Határidő: 2022. január 23. (vasárnap) 22:00 óra. Eddig várom tehát a felvételeiteket. Ezt követi a szerkesztés néhány órája (napja), amelynek a tényleges hossza persze attól függ, hogy hány videó érkezik (remélem, minél több). A korábbi videókat rögtön a határidő lejárta utáni percben elkezdtem szerkeszteni , ez várhatóan most is így lesz, ezért kérem, hogy ne késsetek a videóval.

Aki még nem küldött videót a korábbi együtt pengetős projektekben, kérném, hogy akár e-mailben, akár a videó végén néhány szóban mutatkozzon be, és mondja el, mióta játszik. Ezek nem fognak az összeállított produkcióban szerepelni, ezeket megtartom magamnak . Örülnék, ha legalább ennyire megismernélek Benneteket, akik majd a videón szerepeltek. Jó gyakorlást, sok sikert! Várom a videóitokat! Köszönöm .

Blogcímkék: pengessünk együtt

Az ukulele.hu-n minden blogbejegyzés (írott szöveg, képek, videók, hanganyagok) szerzői jogi védelem alá tartozik, ezért a blogbejegyzések többszörözése, terjesztése, másolása, átdolgozása és bármilyen egyéb felhasználása kizárólag a szerző előzetes írásbeli engedélyével lehetséges. A blogbejegyzések internetes címének (linkjének) közösségi oldalakon vagy más honlapokon történő megosztására ez a korlátozás nem vonatkozik, sőt megköszönjük, ha a bejegyzés linkjének terjesztésével az ukulelézést népszerűsíted:

https://ukulele.hu/blog/imagine-pengessunk-egyutt

Ajánlott blogbejegyzések

Gáll Tamás 2021-12-19
Kedves Ukulelések! Ma meggyújtottuk a negyedik gyertyát is az adventi koszorún ... az év vége közeledtével mindig szoktam egy hosszabb-rövidebb bejegyzésben összegezni az évet, kérem, legyetek szívesek megengedni, hogy ezt idén is megtegyem. Többen kérdeztétek...

Gáll Tamás 2019-05-23
Kedves Olvasóink! Gyakran csiszolgatjuk az ukulele.hu honlapot, fejlesztgetjük a háttérben, és a technikai előrelépések mellett sokat gondolkodunk azon is, hogyan tehetnénk jobbá az oldalt és segíthetnénk még többet az ukuleleválasztásban és -tanulásban....

Gáll Tamás 2019-02-25
A negyedik alapakkord a G-dúr, amelyet a korábban megtanult C-dúrhoz, F-dúrhoz és  A-mollhoz hozzátéve egészen sok dalt el tudunk majd játszani, legalábbis akkordozva tudjuk majd kísérni. Az eddig tanult három akkordhoz képest a G-dúr tűnik a legbonyolultabbnak, hiszen...

Gáll Tamás 2019-09-17
Az F-moll tipikusan az az akkord, amelyik nehéznek tűnik, de nem az . Legalábbis amikor ránézünk egy F-mollt lefogó kézre, azt hisszük, hogy görcsbe rándult az ukulelejátékos keze, holott egy kicsit elfordított kezet és az alábbi pontokra ügyesen elhelyezett ujjakat láthatunk: Az...

Gáll Tamás 2018-11-25
Idén már zengtem egyszer ódákat Caro Emeraldról, akinek a munkásságát nem lehet eleget dicsérni. A mostani "együttakkordozós" videón Caro Emerald egyik első slágerének - a Back It Up című dalnak - a kíséretét szeretném nektek megmutatni: Bármilyen...

Gáll Tamás 2023-08-01
Ebben a blogbejegyzésben és a hozzá tartozó videóban az "Áll egy ifjú nyírfa a réten..." kezdetű orosz népdal ukulelekíséretét szeretném nektek megmutatni. Mielőbb továbbmennék, egy közbevetés: természetesen én is szeretném, ha a szomszédos...

Gáll Tamás 2017-12-07
A Baton Rouge ukulelék német standerdek alapján kínában készülnek. Ez biztosítja, hogy a németesen precíz tervezéshez megfizethető árú termék kapcsolódik. A Baton Rouge filozófiája, hogy nagyon jó ár/érték arányú ukuleléket...

Gáll Tamás 2023-03-12
Ma délelőtt 10 fővel vágtunk neki a ritmizálás és az akkordtanulás rejtelmeinek a II-es tanfolyamon. A délelőtt folyamán elsősorban ritmusokkal, ritmizálási technikákkal foglalkoztunk, nem kíméltük a húrokat a "chuck" megtanulásával, és időnként...

Gáll Tamás 2018-12-11
Nehéz kérdés - számomra legalábbis -, mit ajándékozzunk a szeretteinknek úgy, hogy hasznos legyen, érdekes legyen, újdonság is legyen és örüljön is neki a megajándékozott. Azt hiszem, alig akad olyan ajándék, amelyik mindegyik követelménynek...